Populārākās latviešu filmas


Uz sākumlapu Latviešu kino vēsture Latviešu filmu festivāli

Zvejnieka dēls (1940)
Režisors Vilis Lapenieks.
Galvenajās lomās: Oskars – Pēteris Lūcis, Anita – Nina Melbārde.
Pēc Viļa Lāča romāna. Šīs filmas panākumi bija fenomenāli. Nedēļām ilgi Rīgas un provinces kinoteātri rādīja “Zvejnieka dēlu” pārpildītās zālēs. Filma guva panākumus arī kaimiņzemēs – Lietuvā, Igaunijā un pat Balkānu valstīs. Šī filma atspoguļo vecās paaudzes iesūnojušo uzskatu saduršanos ar jaunā laika garu, ko sevī iemieso zvejnieka dēls Oskars. Viņš simbolizē to mūžam dzīvo latvieša spēku, kas laiku pa laikam ceļas augšā un pārveido pasauli ar saviem ideālajiem darbiem.


Velna kalpi (1970) - Režisors: Aleksandrs Leimanis.
Galvenajās lomās: Haralds Ritenbergs, Arturs Ēķis, Eduards Pāvuls, Lolita Cauka, Olga Dreģe, Baiba Indriksone, Kārlis Sebris, Elza Radziņa, Ingrīda Andriņa, Jānis Osis.
Pagājušā gadsimta 70. gadu sākumā uzņemtā muzikālā piedzīvojumu komēdija "Vella kalpi" tiek uzskatīta par pirmo kostīmfilmu latviešu kinematogrāfā. Tās sižeta pamatā - viduslaiku Rīgai veltītie Rutku Tēva (Arveda Mihelsona) vēsturiskie romāni. No šīs filmas nāk arī vēl joprojām populārā dziesma par trīs vīriem, “kas droši cīnījās, no Daugavas līdz Gaujai par viņiem brīnījās”. Sižets - Trīs braši latviešu puiši - Andris, Pēteris un Ērmanis - taisnības, draudzības un mīlestības vārdā veic pilnīgi neiedomājamus, pārdrošus varoņdarbus. Par varoņdarbiem tie dēvējami tāpēc, ka pretinieku pusē ir spēks un arī vara, tiesa, reizēm gan pretiniekam nav atvēlēts prāts un attapība... Drosmīgos puišus viņu gaitās pavada, stiprina un balsta trīs jaunavas, kas viņus mīl un kuras arī viņi mīl: Ruta, Anna un Lēne, tāpat drosmīgas un gudras, jautras un asprātīgas. Nav tādu pretinieku, kas spētu stāvēt pret šiem sešiem - viņu kopīgajiem spēkiem un ar kopā liktajiem prātiem.

Vella kalpi


Dāvana vientuļai sievietei (1973) - Režisors: Ē. Lācis
Galvenajās lomās: V. Artmane, L.Krivāns, E. Maisaks, H. Romanova, H.Liepiņš, V.Skurstene
Pēc L.Vāczemnieka scenārija uzņemtā ekscentriskā komēdija stāsta par vieglo automašīnu zagļiem un milicijas medībām, lai šos veiklos zeļļus notvertu. Nebija jau tajos laikos mašīnu zagļiem tādas izvēles, kā tagad, bet tāpēc jo acīgāk sekoja katra "žigulīša" ienākšanai "apritē". Un šajā reizē nāk tieši tāda izdevība – vientuļa lauku sieviņa tiek pie savas mašīnas. Kā lai veiklie svešo braucamrīku savācēji tādu izdevību palaistu neizmantotu? Skatītāju sirdsmieram – tie ir slazdi, tāpēc sekojot notikumiem, nevajag daudz uztraukties par vientuļās vecenītes likteni, svarīgāk ir vērot, kā zagļi pamazām aizvien vairāk sapinas izliktajos tīklos.Filmā daudz smieklīgu situāciju, triku, žanriski precīzi komēdijā iekļāvās kuriozie reklāmas iespraudumi un multiplikācija
.

Dāvana vientuļai sievietei


Limuzīns Jānu nakts krāsā (1981) - Režisors: Jānis Streičs
Lomās: Lilita Bērziņa, Olga Dreģe, Uldis Dumpis, Gundars Āboliņš, Baiba Indriksone, Boļeslavs Ružs, Diāna Zande, Līga Liepiņa, Romualds Ancāns, Ēvalds Valters
. Sižets - Mirtas tantei jau pāri astoņdesmit. Vīrs aizsaulē, dēlus paņēmis karš. Vientuļa viņa vada dienas, apdarot darbus, cik spēka pietiek. Vienīgi kaimiņi – kolhoza traktorista Jāzepa Giluča kuplā ģimene - vienmēr ir līdzās: ar labu vārdu, ar atbalstu. Un tad – vienā dienā viss pārvēršas. Mirtas tantes rokās nejauši nokļuvusī loterijas biļete izrādās no laimīgajām, un tagad viņas šķūnītī stāv  tiem laikiem lepns limuzīns – “Pelēcīte”, kā viņa pati saka, kuras dokumentos ierakstīts: "baltās nakts krāsā". Latvieši teiktu - "Jāņu nakts krāsā". Uzzinājuši par Mirtas tantes lielo laimestu, sarodas radi, pusradi un radu radi – visi priecīgi satikt tanti, visi iztapīgi gatavi palīdzēt… un sākas pietiekami ironisks stāsts par alkatību, divkosību, par naivu viltību, par tādu kā iemīlēšanos un visādiem ķīviņiem. Mirtas tante tikai raksta un pārraksta testamentus – kurš nu katrā brīdī liekas visvairāk pelnījis lielo mantojumu.
Mirtas tante – latviešu teātra dāmas Lilitas Bērziņas vislielākā un skaistākā kino loma, par ko paldies režisoram Jānim Streičam. Arī pārējās lomās visi dara, ko spēj, ironiskajā komēdijā radot neaizmirstamus, laika gaitā jau folklorizējošos tēlus...
Visu laiku skatītākā un mīlētākā latviešu filma.

Limuzīns jāņu nakts krāsā


Rīgas sargi (2007) - Režisors Aigars Grauba.
Galvenajās lomās Jānis Reinis, Elita Kļaviņa, Artūrs Skrastiņš, Ģirts Ķesteris.
Latvijā uzņemta vēsturiska mākslas filma par 1919. gada novembra notikumiem pēc 1. pasaules kara beigām, Brīvības cīņu laikā. Filma uzņemta no 2004. līdz 2007. gadam, īpaši filmas uzņemšanas vajadzībām uzceltā kinopilsētā Cinevilla. "Rīgas sargi" jau piektajā tās rādīšanas nedēļā kļuva par skatītāko latviešu filmu, kas tapusi pēc neatkarības atgūšanas, kad to bija noskatījušies vairāk nekā 123 000 skatītāju. Pašlaik filmu “Rīgas sargi” ir noskatījušies vairāk kā 168 tūkstoši cilvēku. Sižets - pēc ilgajiem Pirmajā pasaules karā svešumā pavadītajiem gadiem Mārtiņš (Jānis Reinis) atgriežas Latvijā pie savas līgavas Elzas (Elita Kļaviņa). Tikām Rīgu grasās sagrābt vācu karaspēks krievu virsnieka Pāvela Bermonta vadībā un šķiet, ka vienīgā Latvijas cerība iepretī vācu pārspēkam ir Sabiedroto valstu atbalsts. Tomēr Mārtiņš un saujiņa citu drošsirdīgo ir gatavi cīnīties par Latvijas neatkarību.

rigassargi
Free Web Hosting